Reklam 1 Alanı
fff
 
googlede ara Yazar : davut_c20 - Hits : 4468 - Kategori : Teknoloji - Tarih : 14 Ekim 2015 -
 

Japonlar 5G testinde interneti resmen uçurdu

b-fiveg-a-20150304-870x615

Türkiye 1 Nisan itibariyle 4.5G’ye geçmeye hazırlanırken, Japonlar gerçekleştirdikleri 5G testinde interneti resmen ‘uçurdu’.

Huawei ve Japonya’nın mobil hizmet sağlayıcısı NTT DoCoMo tarafından gerçekleştirilen yeni denemelerde ilk kez gerçek hayattaki koşullara yer verildi. Yani bugünkü telefonlarla uyumlu bir spektrumda birçok kullanıcı, internete aynı anda bağlandı. Mühendislerin testlerde 3,6Gbps’lik veri aktarım hızına ulaştıkları görüldü. Bu, 4G’nin en fazla 20Mbps’ye ulaştığını düşündüğümüzde hiç de fena değil. Bu tür yüksek hızlar, önümüzdeki yılların akıllı otomobilleri, akıllı şehirleri ve 21. yüzyıldaki yaşamla ilgili düşünebileceğimiz her şeyi değiştirebilir.

5G Concept

NTT DoCoMo’dan Takehiro Nakamura, yaptığı açıklamada geniş çoklu-kullanıcı ortamında bu tür bir testin ilk kez başarıya ulaştığını ve dolayısıyla önemli bir kilometre taşına ulaştıklarını söyledi. Nakamura, şöyle devam etti:

Sektörün 5G‘yi 2020’de ticari hale getirmek için çalıştığını düşündüğümüzde bu, gerçekten de cesaret verici… Japonya’daki denemelerimizin bir sonraki aşamasında daha da etkileyici sonuçlar bekliyorum.”

Rusya’da 2018’de yapılacak Dünya Kupası’nda yeni 5G testlerinin yapılması planlanıyor. İngiltere hükümeti ise Londra sakinlerine önümüzdeki 5 sene içinde 5G hızlarını sunma sözünü vermişti.

5G’nin alması gereken yol uzun, ancak işaretler ümit veriyor. Elbette şunu belirtmek gerekiyor: 5G’nin teorik hızları, laboratuvar ortamında ve özel ekipmanlar yoluyla 20Gbps’ye ulaşabilse de, 2020’nin amiral gemisi telefonlarında bu hıza muhtemelen yaklaşamayacağız.


http://www.hurriyet.com.tr/japonlar-interneti-ucurdu-30299078

YORUM YAP
Bu yazı için Henüz yorum yapılmamış . Bir yorum da sen ekleyebilirsin !!


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış


    Son Yorumlar
 • Lucinda:

  “Mom you don’t have a microwave, how am I supposed to make some so81...

 • Susannah:

  We alll know the 360 version will look better.I really think MS pays off to ...

 • Kaycee:

  People nolrmaly pay me for this and you are giving it away!...

 • Shirley:

  Anne Grethe Gussiås Johansen skrev: ...

 • hdfilmsitesi:

  10 numara 5 yıldız detaylı yazı siteme cok faydası oldu...

 •