no-follow

rel=”nofollow” Etiketi Nedir?

Öncelikle “nofollow” ilk olarak nereden çıktı onu açıklayayım. Kullanıcı etkileşimli web sitelerindeki spamları engellemek için Google tarafından 2005’in başlarında geliştirilmiş bir etiket içi değişkendir. Yahoo ve Msn arama motorları da destekliyor. Nofollow ile bir siteye link verirseniz o linki google görmez. Bir başka deyişle link yerine koymaz. Bu şekilde verilen linkler PageRank değerini etkilemez “nofollow” özelliği, öncelikli olarak linklerde kullanılmıyordu. Bir sayfada bulunan tüm linkleri arama motorlarının izlememesi için kullanılıyordu. Ama o sayfa içerisinde arama motorları tarafından izlenmesi gereken bir takım linkler olabileceğinden, “nofollow” özelliğinin “rel” değeri oluşturuldu.Bu durum web yöneticilerine daha ayrıntılı bir kontrol sağlamış oldu.

Şöyle ki; artık sadece istediğimiz linklere rel=”nofollow” etiketini girerek, komple o sayfayı değilde, sadece bu etiketin girilmiş olduğu linki arama motorlarının izlememesini sağlamış oluyoruz.
Örnek kullanım:

Normalde bir html bağlantısı aşağıdaki şekildedir;

[stextbox id=”stb_style_333877″]<a href=”http://www.example.com”>example</a>[/stextbox]

Bu etiket ile bağlantı şu şekli alıyor;[stextbox id=”stb_style_333877″]<a href=http://www.example.com rel=”nofollow”>example</a>[/stextbox]

Google pr değeri nofollow ile açılan siteye aktarılmaz.

 

Meta tag olarak kullanımı

Meta taglarına eklenen kod aşağıdaki gibidir;

[stextbox id=”stb_style_333877″]<META NAME=”ROBOTS” CONTENT=”NOINDEX, NOFOLLOW”>[/stextbox]

Neden Kullanmaliyiz?

Çünkü bu etiket, doğrudan PageRank değerinize etki eder. Nasıl mı? Bu duruma Google’ın yaptığı bir açıklamayı alıntılayarak cevap vereyim.

[stextbox id=”stb_style_333877″]“Sitenizden bağlandığınız sayfaların içeriği (örneğin, güvenilmeyen kullanıcı yorumları veya misafir defteri girişleri) hakkında bir garanti veremiyorsanız veya vermek istemiyorsanız o bağlantılar için nofollow uygulamalısınız. Bu, spam gönderenlerin sitenizden uzak durmasını sağlayabilir ve sitenizin web’deki kötü komşularınıza istemeden PageRank aktarmasını önlemeye yardımcı olabilir. Özellikle, Yorum spam’ı gönderenler bir hizmette güvenilmeyen bağlantılara nofollow uygulandığını görürse, o içerik yönetimi sistemini veya blog hizmetini hedef almamaya karar verebilir. Katkıda bulunanlardan güvenilir olanları tanımak veya ödüllendirmek istiyorsanız, zaman içinde sürekli kaliteli katkılarda bulunduğu belli olan üyeler veya kullanıcılar tarafından gönderilen bağlantılardaki nofollow özelliğini otomatik veya manuel olarak kaldırabilirsiniz.”[/stextbox]

Gördüğünüz gibi nofollow etiketi web siteleri için hayati bir değer taşıyor. Bundan dolayı sitenizdeki izlenmesi gerekmeyen sosyal medya linkleriyorumlarhata sayfaları gibi linkleri nofollow değeri girerek izlenmemesini sağlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir