4g_mast

Türkiye 4G ye yakinda kavuşuyor

Tablet ve akıllı telefon gibi mobil cihazların yaygınlaşmasıyla kullanıcıların performansa yönelik beklentileri de arttı. İlk olarak 1998 yılında Japon ‘yada duyurulan 3G, Amerika ‘da 2002, Avrupa ‘da 2003, Türkiye ‘de ise 2009 yılında kullanılmaya başlandı.

Türkiye ‘nin 3G ‘ye geçtiği dönemde ise 4G teknolojisi çıkmıştı ve Türkiye 3G ‘ye geçerken bir çok ülke 4G ‘ye geçmeye başlamıştı.

 

Beklenen haber geldi. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) hazırladığı çalışmaya göre 2015 ‘in ilk yarısında yani 6 ay içerisinde 4G için gerekli yetkilendirme çalışmaları sona erecek ve mobil cihaz kullanıcılarına 4G internet bağlantısı kullanabilecek. Geçiş tamamlandıktan sonra mobil internet kullanıcılarının interneti yaklaşık 10 kat hızlanacak.

Bu arada biz 4G ‘ye geçmeye hazırlanırken Samsung, Güney Kore ‘de 5G ‘yi geliştirmeye başladı. İlk yapılan testlerde 7.5 Gbps hıza ulaşıldığı edinilen bilgiler arasında. Hedef ise 2020 yılında 5G ‘nin kullanıma sunulması.

Şu anda Dünya GSM Birliği ‘den (GSMA) alınan verilere göre 124 ülke ve 360 mobil GSM operatörü abonelerine 4G internet bağlantısı hizmeti veriyor.

4G Nedir?

Telekomünikasyon’da 4G, dördüncü nesil kablosuz telefon teknolojisidir. 3G ve 2G standartlarının devamıdır. Diğer telekomünikasyon standartları gibi hücresel bir ağ sistemi kullanması ve üçüncü nesilde ortaya çıkan kapsama alanı sorunu başta olmak üzere bazı sorunları çözmesi beklenmektedir.

Bağlantı hızı, cep telefonlarında 100 Mbps , wi-fi ağlarda 1Gbps’dir. Aynı zamanda wimax band genişliği ile aynı boydadır.

4G, iletişimler sisteminde, ‘dördüncü nesil’ terimine ait bir ilintilendirmedir. Bir 4G sistemi, daha önceki nesillerden daha yüksek veri hızları temeline dayanan herhangi bir zamanda, herhangi bir yerde, ses, veriler ve akan çoklu kitle iletişimin kullanıcılara hizmet verebileceği, uçtan uca IP çözümü sağlar.

 


http://www.fuub.net/blog/turkiye-sonunda-4g-ye-kavusuyor/
http://tr.wikipedia.org/wiki/4G

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir