WordPress Yazıları İçin Kısa Link (shortlink) Oluşturma

View-Shortlink-option-in-Post-Edit-Admin-Panel

Blog yazarları için bir şeyler yazmak elbette önemli. Yazar olmanın yanında yazılanları okurlarla buluşturmak da önemlidir. Yazılan her yazının hedeflenen okunmayı yakalaması için abonelerle ve sosyal medya takipçileri ile  içeriği paylaşmak gerekir.

Paylaşım yapmanın bir çok yöntemi vardır. Bazı eklentiler ile direk yazılan konuları sosyal medyada paylaşabilirsiniz. Ya da abone olan üyelere bazı eklentiler ile otomatik yeni yazıları gönderebilirsiniz.

Tüm bunların yanında bazı yazıları direk elle paylaşmak istediğinizde Twitter gibi karakter sınırı bulunan sitelerde sorun yaşayabilirsiniz. Bu durumda yazılarınızı kısa link oluşturup öyle paylaşırsınız. Bu da biraz zahmetli olabilir.

Tüm yazılarınız için kısa bağlantınızı kendiniz oluşturmanız mümkün. Tinyurl gibi url kısaltma servislerini kullanmak yerine WordPress’in kendi varsayılan kısa linkini tercih etmek bağlantıların daha hızlı açılmasını sağlar.

WordPress’de varsayılan kısa link siteadresi/?p=123 şeklindedir.

Yazının ID’si ile kısa link oluşturmak için single.php dosyasında yazının sonuna ya da dilediğiniz bir yere aşağıdaki kodları girmeniz gerekir.

[code language=”js”]<input type="text" onclick="this.focus(); this.select();" value="<?php echo home_url(‘/?p=’); the_ID();?>"/>[/code]

Oluşturulan kısa url aşağıdaki gibi olacaktır.

www.siteadresi/?p=123

Bu şekilde kısa link oluşturup URL  kısaltma servislerinde bağlantı kısaltma ile uğraşmaktan kurtulabilirsiniz. Kolaylıklar..


http://www.nebigarci.net/wordpress-yazilari-icin-kisa-link-olusturma

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir